Ahmet Hakan: Mayasız Ayini gibi sapıkça uydurulmuş kocaman palavranın, mahkemede gündeme gelmesi korkunç bir şey

Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, Cem Garipoğlu‘nun katlettiği Münevver Karabulut‘un ailesinin avukatı Rezan Epözdemir‘in gazeteci Fatih Altaylı‘yla yaptığı söyleşiyi hatırlatarak, “Epözdemir’in verdiği bilgiye göre mahkeme tutanaklarına da girmiş bu Mayasız Ayini saçmalığı. Nasıl girdi, kim soktu acaba? Bilmiyorum. Ama böylesi manyakça, sapıkça uydurulmuş kocaman bir palavranın mahkemede gündeme gelmesi korkunç bir şey” diye yazdı.

Cinayetle hiç ilgisi olmayan Yahudi topluluğunun cinayetin içine karıştırıldığını kaydeden Hakan, “Rezan Epözdemir tez zamanda kendine gelmeli ve bu “Mayasız Ayini” saçmalığını dile getirerek kimlerin nasıl hakkına girdiğinin farkına varmalı” ifadelerini kullandı.

Yazının tamamı

Münevver Karabulut davasının nasıl başladığını açıklamasıyla ilk günden günümüze kadar geçen süreci tekrar aktardı. Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtlayan Dr. Rezan Epözdemir’in açıklamalarında dikkat çeken nokta: ”Münevver Karabulut cinayetindeki “Mayasız Ayin” iddiası” oldu.

İstanbul’da 14 yıl önce Münevver Karabulut’u katleden Cem Garipoğlu davası ile ilgili önemli gelişmelerin yaşanmaya devam ettiği davada en son Karabulut ailesinin Garipoğlu’nun mezarının açılması için yaptığı başvuru reddedildi. Başvurunun reddinin ardından Karabulut ailesinin avukatı Rezan Epözdemir ise Anayasa Mahkemesi’ne hak ihlali gerekçesiyle başvuracaklarını ifade etti. Karabulut ailesinin avukatı Rezan Epözdemir, konuyla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne hak ihlali gerekçesiyle başvuracaklarını duyurdu.

Cem Garipoğlu’nun intihar ettiği günün ardından yaşanan olaylarda kamuoyunda ortaya çıkan iddialara cevap veren Dr. Epözdemir, Münevver Karabulut cinayetindeki nedenin mahkemenin ele aldığı “Mayasız Ayin” iddiasının bulunduğu 4 senaryo üzerinden açıkladı.

Mahkeme 4 gerekçe ile Cem Garipoğlu’nun hangisini sübut ettiğini belirleme sürecini anlatan Dr. Epözdemir,

”Olayın oluş şekline baktığımızda Bahçeşehir’de işlenen cinayet korsan taksi ile 40 kilometre mesafeye taşınıyor. Niye? Kime neyi ispat ediyorsunuz? Burada yargılamanın safhasında bir tartışma oldu. Mayasız ayini. Cezayir asıllı bir aile Yahudi kökenli. Osmanlı İmparatorluğunda’da yarı kökenli bir ailenin infaz edilmesinin bir sebebi buymuş; Mayasız ayini. 18 yaşına gelmiş bir erkek bakire genç bir kızı katledip rüştünü ispat ediyor. Bu senaryo dosya tutanaklarına girerek mahkeme bunun üzerinde durdu.”

”Bunun yanında Münevver Karabulut, acaba ailenin bir sırrını mı öğrendi? Çünkü ‘Zeytinburnu sürtüğü’ diye bir klasör yapmış. Zeytinburnu’ndan görüştüğü bir kız arkadaşının yazışmalarını koymuş ayrıca maktulün yazışmalarını da oraya koymuş. Maktule diyor ki; ‘seni sevgimle boğacağım, tüm Türkiye bizi konuşacak’. Bunların sonucunda önceden alınmış bir testere ve acaba maktul ailenin bir sırrını mı öğrendi ihtimali var.”

”Maktule direnmiş. Tırnaklarında Garipoğlu ailesinin erkeklerine ait DNA öğrenekleri var. Biri ya da birilerine dair izlerde Cem’e kesin direnmiş. Acaba Cem tecavüz etmek istedi, bu nedenle mi direndi?”

”Baba ve Cem birlikte yargılandığı için babanın genç kızlara ilgisi olduğu söyleniyor. Acaba baba mı maktule bir şey yapmak istedi. Bursiyerlere, genç kızlara ilgisi olduğu iddiası var. Mahkeme binlerce sayfa, onlarca klasör üzerinden bu 4 ihtimal üzerinde durdu ama gerekçeyi somutlaştıramadı. Fakat Cem Garipoğlu duruşmada haksız tahrik indiriminden faydalanmak için bir savunma yaptı. Amaç ezberlenmiş, kurgulanmış bir durum sergilemekti. Yine de mahkeme bu 4 gerekçeden hangisini sübut ett” />

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir