Çin’in yeni Başbakanı Li Çiang oldu

Çin Ulusal Halk Kongresi’nin (ÇUHK) başkent Pekin’de devam eden 14. döneminin 1. Genel Kurulunda Devlet Başkanı Şi Cinping, Li’yi başbakanlığa aday gösterdi.

Li Çiang, ülkenin en üst yasama organı konumundaki ÇHUK’un bu sabahki genel kurul oturumunda, tek aday olduğu oylamada, 3 aleyhte ve 8 çekimser oya karşı 2 bin 936 delegenin oyunu alarak başbakan seçildi.

Seçimin ardından Devlet Başkanı Şi, Li’nin atamasına ilişkin Devlet Başkanlığı Kararnamesi’ni imzaladı.

ESKİ BAŞBAKAN Lİ KIÇİANG GÖREVİNİ DEVRETTİ

Çin Anayasası’nda başbakanın görev süresi iki dönemle sınırlandırıldığından, 2013-2018 ve 2018-2023 yıllarında 10 yıl süreyle iki dönem başbakanlık yapan Li Kıçiang görevi halefine devretti.

Eski Başbakan Li, ÇKP’nin Ekim 2022’de yapılan 20. Ulusal Kongresinde partinin en üst yönetim organı olan 7 kişilik Daimi Komite’den ayrılmıştı.

Yeni Başbakan Li ise ÇKP Kongresinde ilk kez Daimi Komite’ye seçilerek parti protokolünde Genel Sekreter Şi’nin ardından 2. sıraya yükselmişti. Tek parti iktidarının olduğu, parti ve devlet yönetiminin iç içe geçtiği sistemde Li’nin partideki konumunun devlet protokolündeki karşılığı olan başbakanlığa atanması bekleniyordu.

Başbakan seçilen Li, görevini gelecek 5 yılda sürdürecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir