Türkiye’nin En Zengin Beşinci İsmi İpek Kıraç Kimdir, İpek Kıraç Serveti Ne Kadar?

Forbes Listesine göre Türkiye’nin en zengin beşinci ismi olan İpek Kıraç ismi arama motorlarında aratılıyor. Konuya ilişkin araştırmalarını sürdüren vatandaşlar İpek Kıraç’ın merak ediyor. İpek Kıraç kimdir, kaç Yaşında? sorularına yanıt aranıyor. İşte İpek Kıraç’ın hayatına ilişkin merak edilen sorular ve yanıtları…

Forbes tarafından bu yıl 37’nci kez Milyarderler Listesini yayınlanandı. Bu listeye göre Türkiye’nin en zengin beşinci insanı İpek Kıraç oldu.

Vatandaşlar tarafından İpek Kıraç ismi ve hayatı araştırılmaya başlandı.

İpek Kıraç Kimdir?

İpek Kıraç 29 Kasım 1984’te İstanbul’da dünyaya geldi. Türk iş insanı ve yönetici olan İpek Kıraç, Vehbi Koç’un torunudur. Kıraç, 2016 yılından bu yana Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesidir. İpek Kıraç, 2002 yılında Koç Özel Lisesi’nden, 2007 yılında Brown Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nden mezun oldu. 2009 yılında başladığı Brown Üniversitesi Halk Sağlığı programında yüksek lisans eğitimine devam ederken, UMass Tıp Fakültesi’nde ALS hastalığı üzerine araştırmalar yürüten Cecil B. Day Laboratuvarı Nöromusküler Araştırmaları’nda görev aldı. Ayrıca Amerikan Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü’nde gerçekleştirdiği stajıyla klinik deneyimi kazandı.

İpek Kıraç Kariyeri

İpek Kıraç, 2012 – 2021 yılları arasında Sirena Marine Denizcilik San. Ticaret A.Ş.’nin CEO’luğunu üstlendi. İpek Kıraç’ın liderliğinde Sirena Marine stratejik bir dönüşüm geçirirken, lüks yelkenli ve motor yatlar sektöründe kendi markasını geliştirip, Türkiye’nin en büyük ilk 500 ihracatçısı arasına girdi. Üretimdeki mükemmeliyet yaklaşımı ve marka bilinirliği Sirena Marine’i savunma sanayi ve otomotiv sektörlerindeki projelerde de tercih edilen bir tedarikçi haline getirdi. Kıraç’ın liderliği altında cirosu 10 yıldan az bir sürede 5 kat büyüyen, kârlılığı ise aynı sürede 20 kat artan şirket, sektöründe küresel bir oyuncuya dönüştü. İpek Kıraç, Sirena Marine’deki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini halen sürdürmektedir.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği’ni de yürütmekte olan İpek Kıraç, 2021 yılında annesi Suna Kıraç’ın ismini taşıyan “Suna’nın Kızları” adında bir eğitim inisiyatifini başlattı.

İpek Kıraç Serveti Ne Kadar?

Vehbi Koç’un torunu İş kadını, Sirena Marine AŞ’nin Yönetim Kurulu üyesi ve CEO’su İpek Kıraç 2,9 Milyar Dolar’lık servetiyle Türkiye’nin beşinci, Dünya’nın 1027. en zengin insanı oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir